Výstava fotografií Kate Wolf Muller

Se sympatickou Kate Wolf Muller jsme se poprvé viděli na loňském Foto Expo. Když nás před časem oslovila s nabídkou zhotovit fotografie pro její výstavu v rodné Třebíči, byla to pro nás velká radost. Přála si představit návštěvníkům své výstavy a také kolegům fotografům v regionu, v jaké kvalitě a na jaké různé materiály lze zpracovat snímky z oblasti portrétní, rodinné, svatební nebo stylizované fotografie. Kate si zadala jen formáty a pak nám už nechala volnou ruku ve výběru technologie, fotomateriálů a způsobu adjustace.

Během příprav výstavy vzniklo milé přátelství. Dozvěděli jsme se od Kate o její zajímavé profesní cestě od stavebnictví k fotografování a o jejím přesvědčení, které se jí do puntíku (přesněji pixelu:) splnilo, že s úsilím lze dosáhnout všeho, co si přejeme.
Kate Wolf Muller, původně vystudovaná stavební inženýrka, si otevřela pohled za hranice naší republiky už během studia na ČVUT, kdy byla na stáži v Holandsku. Pak se jí naskytla pracovní příležitost v Dubaji, kde se dalším studiem Kate vypracovala až do týmu britské Asociace stavebních inženýrů a mohla se podílet na výstavbě a navrhování mrakodrapů a dalších monumentů tamní architektury. Ve volném čase se věnovala focení a po přestěhování do Singapuru měla díky manželovi možnost volby, začít fotit naplno a splnit si tak svůj sen. Pustila se opět do studia, tentokrát fotografie, a brzy v centru Singapuru si otevřela vlastní atelier.
Po 12 letech v zahraničí je nyní Kate se svým mužem v rodné Třebíči, kde je supervýkonnou matkou malých dvojčat a současně profesionální fotografkou s širokým portfoliem své práce. 

Požádali jsme Kate o rozhovor na téma kolem focení:

Je nějaký rozdíl mezi požadavky zákazníků v Singapuru a u nás?
Myslím si, že vždy záleží na lidech, na konkrétní domluvě mezi fotografem a klientem, na stylu zákazníka a jeho očekávání. Je prakticky jedno, jestli fotím tady nebo v Singaporu. Každý má trošku jiné nároky, a buď se mu již něco líbí z toho, co jsem fotila, řekne si o to, nebo něco viděl v časopisech, nebo přijde s vlastním nápadem atd.
Nevidím v tom tedy až tak velký rozdíl, i když nějaké rozdíly jsou. V Singaporu například fotograf vůbec nedává z ruky tzv. "měkké kopie", stejně tak jako v Anglii nebo v USA. Fotograf má uschované veškeré fotografie u sebe a zákazník si pouze objednává TISK.

A jaké fotky chtějí od tebe nejvíce naši klienti?
Klienti v Čechách to nechávají na mě a pokud viděli něco co se jim u mne líbilo, tak si o to řeknou. Mnohdy vymýšlíme i v průběhu focení. Časy se pomalu mění a zákazníci v Čechách také začínají vidět, že i civilní fotky mohou být stylizované a upravené, a právě to se líbí. Lidé si více váží profesionálních fotek, jelikož jsou více reprezentativní. A obecně pozoruji, že se lidé v ČR začínají také více fotit u profesionálních fotografů.

Jsi výjimečná svými fotkami dětí ve "snovém" stylu, kdy se holčička promění v kouzelnou vílu, kolem miminka je hvězdný prach, děti mají průsvitná křídla motýlů. Jak dlouho trvá takové focení a následná postprodukce?
Kouzelné víly jsou rozfázované. Od výběru místa, focení, po výběr fotek na počítači, zpracování fotografií, které si klient vybral a jejich finální postprodukci. Jelikož všem zákazníkům v Čechách dávám "měkké" fotky, tak kvalita musí být výborná, na tom mne hodně záleží.. Kvalita je důležitá, pokud se zákazník následně rozhodne pro tisk velkoformátové fotografie. Aby byl konečný výsledek perfektní, je předpokladem mít fotoaparát s full frame čipem s vyšším rozlišením, exponovat do rawu, fotit spíš na nižší citlivost a po úpravě fotek data uchovávat v souboru tiff, ne jpg. Nedochází potom ke kompresi a ztrátě dat. A samozřejmě pečlivě provést také závěrečnou editaci obrázku a zkontrolovat jestli nezůstaly někde stopy po nečistotách na čipu.
Stručný rozpis foceni kouzelné víly - jedné fotografie, pak vypadá asi takto:-) nafoceni jednoho toho "pravého záběru" v průměru 15min, výběr fotografie cca 40min, komunikace s klientem 20min, výsledné zpracování fotografie 2hod. Je to tedy skoro 3.5 hod, a to se člověk ještě musí dopravit z místa na místo.

Prošla jsi nějakým kurzem postprodukce nebo je to vlastní úsilí?
Absolvovala jsem neskutečné množství kurzů postprodukce, od všeobecných po odborné. Od internetových on-line kurzů, zakoupených DVD, kurzů vedených učitelem, webináře... Celá příprava a studium nakonec vyústí v to, že si najdete vlastní styl. Já si takto našla focení kouzelných víl, baví mne to, vkládám do toho svoje nápady. Vše vzniklo vlastním úsilím a příprava mne trvala přes půl roku.

Využíváš ke své práci stylistku nebo vizážistku?
Když už, tak vizážistku. Stylistku dělám sama.

Už jsi někde dělala výstavy svých fotografií?
Na výstavu svých fotografií se chystám přibližně 7let... měla jsem to dlouho v hlavě, absolvovala jsem jeden nádherný kurz u velmi známého amerického fotografa, který pokládá za bezprostřední věc, mít vlastni výstavu. Měla jsem tedy cíl, že to musím udělat. Netušila jsem, že to bude trvat tak dlouho. A nyní se mi to podařilo, také díky tomu, že jsem vás loni poznala na Foto Expo,kde jsem viděla kvalitu vašeho tisku a cítila jsem, že se to musí stát.
Snažila jsem se vybrat pro tuto svoji první výstavu od všeho něco, od miminek, dětí, dospělých, svateb, následně pak fotky z ateliéru i exteriéru. Mělo by to být pro začátek takové moje vlastní portfolio.

Svým klientům nabízíš velkoformátové fotografie raději zpracované na fotopapíře nebo teď na tolik oblíbeném plátně?
Nabízím svým zákazníkům více méně obě varianty, jak fotopapír, tak i plátno. Nyní po zkušenosti s vaším zpracováním fotek také na lesklé metalic papíry, budu mít šanci ukázat rozdíly a klienti se budou moci rozhodnout sami, co preferuji.

Než jsme stihli rozhovor dát na web, tak je už po vernisáži a výstava byla zahájena. Tak se ptáme, jaké byly ohlasy návštěvníků a jestli ti výstava přinesla nějakou novou zkušenost?
Vernisáž byla krásná, taková komornější, jelikož byl začátek prázdnin a horké páteční léto. O to více oceňuji lidi a klienty, kteří se přišli podívat a podpořit mé dílo. Ono je lépe méně než více a myslím, že si takto mohli hosté více užít a prohlédnout kvalitu zpracování velkoformátových fotografií a pláten. Je to určitá etapa, kterou jsem chtěla ukázat na své dosavadní práci. Chci lidem předvést jaké jsou možnosti jak v pojetí fotografie, tak i ve volbě fotomateriálů a konečného zpracování. Na vernisáž jsem měla velice kladné ohlasy a jsem ráda, že jsem ve spolupráci s vaší fotolaboratoří mohla výstavu zorganizovat a splnit si svůj dlouholetý plán.

Kate, moc děkujeme za příležitost poznat tebe a tvoji práci. Těšíme se na pokračování.

katewolfmuller.cz 

Zpět na přehled událostí
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace