ICC profily

ICC profil (International Color Consortium profile) popisuje barevný gamut RGB nebo CMYK daného reprodukčního zařízení či média. Tyto informace využíváme k převodu dat mezi SW pracovním prostředím RGB a prostředím CMYK k zajištění nejvěrnější možné shody při reprodukci barev na daném zařízení, ať je to tiskárna, osvitová jednotka, monitor nebo skener. 

Základní předpoklady pro dosažení nejbližší možné shody jsou:

 • kvalitně zkalibrovaný monitor, na kterém fotografie upravujete
 • fotografická data zpracovávat ve standardním SW prostředí AdobeRGB nebo sRGB IEC61966-2.1.
 • provést kontrolní náhled v daném ICC profilu výstupního fotomateriálu, viz.  návod níže.
 • zpracovaná data PONECHAT v souboru pracovního prostředí AdobeRGB nebo sRGB IEC61966-2.1 a NEPŘEVÁDĚT do cílového ICC profilu fotomateriálu

Vytvoření kontrolního náhledu

V příloze najdete ke stažení ICC profily pro jednotlivé povrchy používaných fotopapírů a tiskových materiálů. 

Tyto profily slouží pouze k zobrazení kontrolního náhledu ve Vašem grafickém programu pro úpravu fotografií. Umožňují představu o vzhledu konečné zvětšeniny. Fotografie do profilu NEPŘEVÁDĚJTE! 

Popis kroků pro zobrazení kontrolního náhledu na monitoru (SoftProof) je určen pro grafický program Adobe Photoshop CS5. Při použití jiného SW postupujte dle pokynů výrobce. 

 • Stáhněte si příslušný ICC profil požadovaného materiálu
 • Pravým tlačítkem myší aktivujte „Instalace profilu“, nebo jej uložte do adresáře C:/WINDOWS/SYSTÉM32/spool/driver/color
 • v programu Adobe Photoshop vaší fotografii
 • V horní liště zvolte menu ZOBRAZENÍ, klikněte na NASTAVENÍ KONTROLNÍHO NÁHLEDU, zvolte JINÉ

 • Jako „SIMULOVANÉ ZAŘÍZENÍ“ zvolíte příslušný profil vybraného materiálu
 • Pro „ZÁMĚR REPRODUKCE“ zvolíte Perceptuální přepočet (standardně nastaven v Chromira ProLab), případně Relativní kolorimetrická (nutno upozornit při objednávce)
 • Pole „KOMPENZACE ČERNÉHO BODU“ zůstává zaškrtnuto
 • Zmáčkněte tlačítko OK
 • Proveďte případné úpravy či doladění a soubor uložte

Soubor nechte v profilu Vašeho pracovního prostoru a NEPŘEVÁDĚJTE ho do cílového profilu tiskového média. 

PŘÍPRAVA VAŠICH FOTOGRAFICKÝCH DAT 

Chromira ProLab provádí osvit v rozlišení 300 dpi z datových souborů JPEG, RBG TIFF a BMP. Pro zachování kvality fotografie doporučujeme, aby Vaše fotografie měly rozlišení v rozsahu 150-300dpi pro požadovaný rozměr.

Například:

Rozměr Skutečná velikost Počet bodů při 150 dpi Počet bodů osvitu při 300dpi
10 x 15cm 10,2 x 15,2cm 602 x 898   1205 x 1795
30 x 40cm 30,4 x 40,6cm 1795 x 2398 3591 x 4795
40 x 60cm 40,6 x 60,8cm 3591 x 2398   4795 x 7181

Při přípravě dat je nutné si dále uvědomit, že při formátování fotografie dochází k technickému ořezu okrajů. Tato spadávka odstraní z každé strany cca 2mm osvícených dat. 

Dalším problémem může být poměr stran fotografických dat a poměr stran požadovaného rozměru fotografie. Fotoaparáty mají většinou poměry stran 3:4 nebo 2:3. V tomto případě, musí dojít buď k ořezu dvou stran, tak aby byla pokryta celá fotografie, nebo bez ořezu s tím, že na fotografii vzniknou dva bílé pruhy. Pokud zákazník neuvede, obsluha automaticky nastaví ořez. 

ICC profily ke stažení

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace